Na startovní čáře

V zastupitelstvu města Česká Lípa usedlo pro nadcházející volební období šest zastupitelů za Živou Lípu, z nichž máme tři radní a právě dva ve funkci uvolněného zastupitele. Ing. Jaroslav Turnhöfer jako 1. místostarosta a Bc. Michal Prokop jako uvolněný radní.

Z prvního ustavujícícho zasedání Zastupitelstva České Lípy (21.11.2018)

Zahajovací zasedání nového českolipského zastupitelstva se zhruba o měsíc opozdilo, a to hlavně kvůli třem podaným žalobám na volby. Podali je Ing. Štrumfa, Zdeněk Ježák a pak jakási Jindra Dědicová. První si stěžoval, že zvolený Tomáš Vlček nemá bydliště v České Lípě, Ježák na hnusný předvolební pamflet (byl opravdu hnusný), který ho mohl připravit o hlasy a tedy i o mandát, paní Dědicová na chyby u některé volební komise, kvůli nimž prý přišel zkrátka a do zastupitelstva se těsně nedostal kandidát Jan Policer.

Online: Ustavující jednání Zastupitelstva města České Lípy pro volební období 2018–2022 (středa 21. listopadu)

Návrhy na neplatnost voleb zamítnuty

Dnes Krajský soud v Ústí nad Labem – pobočka v Liberci zamítl také poslední z návrhů na vyslovení neplatnosti hlasování ve volbách do Zastupitelstva města Česká Lípa. Šlo o návrh Jaromíra Štrumfy, bývalého zastupitele za ČSSD.

100. výročí republiky

Projev Jaroslava Turnhöfera k zasazení Stromu svobody a k oslavám 100. výročí vzniku samostatného československého státu.

Tři stížnosti na českolipské volby

V pátek 19. října 2018 v 16 hodin uplynula lhůta pro podání stížností na komunální volby 2018. Podle webové stránky ministerstva vnitra justice.cz byly v České Lípě podány tři stížnosti, všechny v poslední den stanovené lhůty.

Transparentnost českolipské radnice

Před třemi a půl roky přišla Česká Lípa o unikátní věc, na kterou mohla být právem do té doby hrdá – transparentní radnici. Do února 2015 se v České Lípě zveřejňovaly všechny zakázky a většina byla také projednávána veřejně na zasedáních zastupitelstva. Po volbách v roce 2014 jeden z prvních kroků nové koalice ČSSD, ODS, ANO a Uděláme pořádek (dnes se jmenují PRO Českou Lípu) vedl k velkému kroku zpět.

Zvelebování města

V období letních dovolených se často vracíváme do České Lípy z letovisek u moře, z krásné přírody nebo z historických měst a památek. Je to období, kdy se máme možnost na chvíli podívat na naše město trochu z odstupu a možná i trochu srovnávat s právě navštívenými místy. Letošní rok mé návraty domů ale více než kdy předtím charakterizovalo určité zklamání. Není to jen ten pocit, že se člověk vrací z hezké dovolené a brzy ho čeká zase práce a běžná rutina.

Cizinci v České Lípě: fakta, právní normy, důsledky

Na setkáních s občany v rámci naší předvolební kampaně i při komunikaci s nimi na sociálních sítích se debata často stočí k tématu, které lidé v České Lípě vnímají jako nesmírně závažné, totiž k problematice zahraničních pracovníků v našem městě. Česká ekonomika se v posledních letech veze na vlně mezinárodní prosperity, nezaměstnanost klesla natolik, že podle mnohých odborníků již dál klesat nemůže, neboť všichni vážní uchazeči o práci již nějakou mají, a řada firem rozšiřuje provozy a výrobu. Na českolipském pracovním trhu však poptávka u některých profesí výrazně převyšuje nabídku, což platí zejména pro výrobní závody, které mimo jiného čelí silné konkurenci mladoboleslavské Škodovky. Nabírají tedy pracovníky ze zahraničí a v našem městě se objevují lidé ze zemí, které považujeme spíše za exotické. Z okrajových sídlišť se do průmyslové zóny před směnami a po směnách přesouvají zástupy cizinců.

Systém komunálních voleb aneb na co si dát za plentou pozor?

Komunální volby se na první pohled tváří jako volby do poslanecké sněmovny. Vyberete si stranu a označíte pár kandidátů. Byť se to tak může zdát, skutečnost je zásadně odlišná. Zatímco ve volbách do sněmovny si vyberete jeden lístek a označíte kandidáty, kterým dáváte preferenční hlas, v komunálních volbách si stranu vlastně nemusíte vůbec vybrat. Ale vezměme to popořádku.