Transparentnost českolipské radnice

Před třemi a půl roky přišla Česká Lípa o unikátní věc, na kterou mohla být právem do té doby hrdá – transparentní radnici. Do února 2015 se v České Lípě zveřejňovaly všechny zakázky a většina byla také projednávána veřejně na zasedáních zastupitelstva. Po volbách v roce 2014 jeden z prvních kroků nové koalice ČSSD, ODS, ANO a Uděláme pořádek (dnes se jmenují PRO Českou Lípu) vedl k velkému kroku zpět.

Zvelebování města

V období letních dovolených se často vracíváme do České Lípy z letovisek u moře, z krásné přírody nebo z historických měst a památek. Je to období, kdy se máme možnost na chvíli podívat na naše město trochu z odstupu a možná i trochu srovnávat s právě navštívenými místy. Letošní rok mé návraty domů ale více než kdy předtím charakterizovalo určité zklamání. Není to jen ten pocit, že se člověk vrací z hezké dovolené a brzy ho čeká zase práce a běžná rutina.

Cizinci v České Lípě: fakta, právní normy, důsledky

Na setkáních s občany v rámci naší předvolební kampaně i při komunikaci s nimi na sociálních sítích se debata často stočí k tématu, které lidé v České Lípě vnímají jako nesmírně závažné, totiž k problematice zahraničních pracovníků v našem městě. Česká ekonomika se v posledních letech veze na vlně mezinárodní prosperity, nezaměstnanost klesla natolik, že podle mnohých odborníků již dál klesat nemůže, neboť všichni vážní uchazeči o práci již nějakou mají, a řada firem rozšiřuje provozy a výrobu. Na českolipském pracovním trhu však poptávka u některých profesí výrazně převyšuje nabídku, což platí zejména pro výrobní závody, které mimo jiného čelí silné konkurenci mladoboleslavské Škodovky. Nabírají tedy pracovníky ze zahraničí a v našem městě se objevují lidé ze zemí, které považujeme spíše za exotické. Z okrajových sídlišť se do průmyslové zóny před směnami a po směnách přesouvají zástupy cizinců.

Systém komunálních voleb aneb na co si dát za plentou pozor?

Komunální volby se na první pohled tváří jako volby do poslanecké sněmovny. Vyberete si stranu a označíte pár kandidátů. Byť se to tak může zdát, skutečnost je zásadně odlišná. Zatímco ve volbách do sněmovny si vyberete jeden lístek a označíte kandidáty, kterým dáváte preferenční hlas, v komunálních volbách si stranu vlastně nemusíte vůbec vybrat. Ale vezměme to popořádku.

Petice proti zbytečnému kácení stromů u ZŠ Lada nasbírala přes pět set podpisů

Před necelými třemi měsíci vyšla najevo informace o plánovaném kácení pěti jírovců maďarů a jedné břízy v bezprostřední blízkosti ZŠ Lada ve Šluknovské ulici. Důvodem je rekonstrukce vodovodního řadu, který vede přímo pod stromy. Právě tento vodovodní řad je stěžejní pro značnou část obyvatel České Lípy, jeho rekonstrukce je samozřejmě nutná, ale proces, jakým má být provedena, může proběhnout i bez ztráty těchto 30letých, úplně zdravých stromů.

39. jednání zastupitelstva města Česká Lípa (středa 27. června 2018)

Kdybych chtěl nějak stručně charakterizovat výsledky červnového zastupitelstva, pak snad, že město koupilo vyhořelý Kounicův dům a nekoupilo rozhlednu na Špičáku.

Chceme žít v čistém městě

V rámci Světového dne životního prostředí provedla skupina, která je součástí Živé Lípy, úklid schodů vedoucích ke kostelu na Mariánské ulici a schodů za podchodem u Telecomu směrem ke hřbitovu a benzinové stanici Shell. Dlužno dodat, že všechny plochy nebyly zbaveny posypového materiálu od zimy.

38. jednání zastupitelstva města Česká Lípa (středa 16. května 2018)

Od druhé odpoledne zhruba do půl dvanácté v noci trvalo středeční zastupitelstvo. Sám sobě jsem se divil, jak už jsem si zvyknul. Ale asi ne všichni, nervy ujížděly tu jednomu, tu druhému. „Co se na mě tak šklebíte?!“ vylítlo z pusy našemu snad nejtemperamentnějšímu kolegovi na adresu pana místostarosty, když večer již pokročil a atmosféra v zasedací místnosti zhoustla skoro k nedýchatelnosti. Dva jiní kolegové se do sebe pustili, pokřikujíce po sobě vztekle přes celý sál a vyčítajíce jeden druhému, že předčasným (!) odchodem z dubnového zasedání v půl jedné v noci znemožnili rozhodnutí o koupi (trosek) Kounicova domu.

„Revitalizace“ bydliště na parkoviště?

REVITALIZACE by mohla klidně kandidovat v módní neoficiální soutěži „slovo roku“. Možná i „slovo desetiletí“, soudě aspoň podle toho, jak dlouhou se drží nejen v médích, ale ve veřejném prostoru vůbec. Jeho základem je latinské „vita“, život. Předpona „re“ znamená obnovení, uvedení v původní stav, revitalizace tedy návrat života, znovuoživení. Hezky se to vysvětluje na příkladu revitalizace vodního toku, což znamená například odstranění betonového koryta, obnovení meandrů, tůní, úkrytů pro ryby a další vodní živočichy, výsadbu dřevin a další doprovodné zeleně, která byla neprozřetelně vykácena.